Klemettinen, Pasi

Tietäjät, noidat, samaanit – Kansanuskon maailmassa

Tuotteiden kokonaismyynti: 0

Vain 1 kappale jäljellä

18,00

Varastossa

Jaa

Ships From: Suomi

Myyjä: Antikvaarinen kirjakauppa Lapponia Tuotetunnus (SKU): KAN-263108135842-565 Osasto:

Kuvaus

Hammaskivun hoitoa kuivatuilla tikankielillä, naapurin kalaonnen turmelemista karmivilla sammakkoarkuilla – noidat, tietäjät ja samaanit olivat yhtäältä arkisia apureita, toisaalta parjattuja pahantekijöitä. Miksi noitia pelättiin, ja mistä heitä syytettiin käräjillä? Miten entisajan noidiksi ja tietäjiksi tultiin, ja millaisia apuvoimia ja taikakaluja heillä oli käytössään?

Esivanhempiemme tietäjäperinteessä parantaminen, loitsiminen ja taikuus olivat osa jokapäiväistä elämää. Ukonvaajat, päivännäkemättömät ja sammakkoarkut paljastavat, kuinka yliluonnollinen valjastettiin arjen ongelmien ratkaisemiseen. Noidat ja tietäjät paransivat sairaita ja selvittivät varkauksia, mutta kunnioittamisen lisäksi heitä pelättiin ja vainottiin. Syytöksiä magialla vahingoittamisesta käsiteltiin käräjillä pitkään noitavainojen ajan jälkeenkin.

Perinteentutkija Pasi Klemettinen kertoo kirjassaan noitien ja tietäjien merkityksestä kansanperinteessä sekä tutustuttaa lukijan kymmeneen noitaan ja tietäjään, joiden maine on säilynyt tähän päivään asti.

Lisätiedot

Tekijä

Klemettinen, Pasi

Kustantaja SKS Kirjat
Hylly 46B2
Painos 1
Painovuosi 2025
Sivumäärä 266
Sidosasu Sidottu, kuvakansi
Kieli Suomi
Kuntoluokka K4 (erinomainen)
ISBN 9789518587296
Ikä Painettu 1 vuotta sitten
Lukuaika Arviolta 7 t 32 min lukemista

Kansilehti, Sidottu, K3... Mitä nämä termit tarkoittavat?

Sidosasu, kuntoluokka tai jokin muu sana askarruttaa? Selitämme ne kaikki oppaassamme.
Lue lisää →

Antikvaarinen kirjakauppa Lapponia

Keräilyyn erikoistunut Planeetta -antikvariaattien nettikauppa.

Arviot

Tuotearvioita ei vielä ole.

Kirjoita ensimmäinen arvio tuotteelle “Tietäjät, noidat, samaanit – Kansanuskon maailmassa”
No shipping rates are available for this product.