Visuri, Pekka

Saksan kenraali Suomen päämajassa 1941 : suomalais-saksalainen yhteistyö Waldemar Erfurthin päiväkirjan valossa [ Pekka Visurin omiste ja nimikirjoitus ]

Tuotteiden kokonaismyynti: 0

Vain 1 kappale jäljellä

10,00

Varastossa

Jaa

Ships From: Suomi

Myyjä: Antikvaarinen kirjakauppa Lapponia Tuotetunnus (SKU): SOT-260209131349-910 Osasto:

Kuvaus

Jalkaväenkenraali Waldemar Erfurth sai Hitlerin päämajassa 12.6.1941 tehtävän lähteä Suomen päämajaan yhteyskenraaliksi. Hänelle annettiin tiedot yllätyshyökkäyksen aloittamisesta Neuvostoliittoon ja ohjeet, joilla suomalaisten toiminta kytkettäisiin Barbarossaksi nimetyn suunnitelman osaksi.

Erfurth saapui Helsinkiin jo seuraavana päivänä – toistaiseksi vielä huomaamattomasti siviilipuvussa liikkuen. Ilmoittautuessaan marsalkka Mannerheimille hän kertoi, että Saksan hyökkäys alkaa noin kymmenen päivän kuluttua. Jo sitä ennen suomalaisten odotettiin mobilisoivan armeijansa sodan ajan vahvuuteen ja olevan valmiina liittymään hyökkäykseen kesäkuun lopulla.

Saksan hyökkäys Neuvostoliittoon alkoi 22. kesäkuuta, jolloin Hitler julisti myös Suomen ja Romanian tulevan mukaan sotatoimiin. Erfurthin tehtävänä oli nyt huolehtia siitä, että Suomen armeijan pääosat, vähintään kuusi divisioonaa, suunnataan hyökkäykseen Laatokan itäpuolitse kohti Syväriä. Saksalaisten oli määrä tulla siellä vastaan sulkeakseen Leningradin saartorenkaan.

Aluksi kaikki sujui suunnitelmien mukaisesti. Baltian suunnalta hyökänneet saksalaiset saavuttivat Leningradin alueen, ja suomalaiset pääsivät Itä-Karjalassa Syvärille ja Kannaksella Leningradin reunoille. Sitten Neuvostoliiton puolustus kuitenkin sitkistyi.

Saksan päämaja pyysi suomalaisia jatkamaan hyökkäystä myös Leningradin suunnalla, mutta Mannerheim ei siihen suostunut vedoten armeijan kokemiin suuriin tappioihin.

Kenraali Erfurth piti huolellisesti päiväkirjaa, jonka pääosan suomennos on liitetty tähän dramaattisten sotatoimien johtamisesta kertovaan kirjaan.

Lisätiedot

Tekijä

Visuri, Pekka

Kustantaja Docendo
Hylly 32E
Painos 1
Painovuosi 2017
Sivumäärä 373
Sidosasu Sidottu, kuvakansi
Kieli Suomi
Kuntoluokka K3 (hyvä)
ISBN 9789522913883
Ikä Painettu 9 vuotta sitten
Lukuaika Arviolta 10 t 34 min lukemista

Kansilehti, Sidottu, K3... Mitä nämä termit tarkoittavat?

Sidosasu, kuntoluokka tai jokin muu sana askarruttaa? Selitämme ne kaikki oppaassamme.
Lue lisää →

Antikvaarinen kirjakauppa Lapponia

Keräilyyn erikoistunut Planeetta -antikvariaattien nettikauppa.

Arviot

Tuotearvioita ei vielä ole.

Kirjoita ensimmäinen arvio tuotteelle “Saksan kenraali Suomen päämajassa 1941 : suomalais-saksalainen yhteistyö Waldemar Erfurthin päiväkirjan valossa [ Pekka Visurin omiste ja nimikirjoitus ]”
No shipping rates are available for this product.